از شرایط یک آشپزخانه خوب می­توان به لزوم جریان داشتن هوا جهت خارج کردن گرما، دود و بوی ناشی از پخت غذا به خارج اشاره کرد. از این رو هنگام ساخت یا بازسازی آشپزخانه، یکی از تجهیزاتی که باید مورد توجه قرار گیرد هود است. مخصوصاً در خانه­های مدرن مجهز به سیستم هشدار دود، اهمیت انتخاب یک هود مناسب بیشتر نمایان می­شود. اما چگونه می­توان تشخیص داد که چه هودی برای آشپزخانه شما مناسب است؟ جهت بررسی گزینه­های متنوع موجود، چند نکته کلیدی را باید مد نظر قرار داد:

  1. هودهای موجود در بازار از نظر نحوه عملکرد به دو دسته تقسیم می­شوند. هودهای دارای خروجی هوا با اتصال به یک کانال، هوا را به فضای خارج خانه هدایت می­کنند. در این نوع هود، یک فیلتر آلومینیومی در مسیر هوای خروجی قرار دارد که بهتر است به طور معمول هر سه ماه یک بار شسته شود. البته این زمان بسته به میزان استفاده از هود می­تواند متغیر باشد. بدیهی است که در صورت استفاده از این نوع سیستم، باید محل اجاق گاز و به تبع آن هود، کنار و روی دیوار خارجی ساختمان تعبیه شود. به این ترتیب طول کانال خروجی کوتاه­تر و کارایی هود بیشتر خواهد بود. هر چه فاصله هود از دیوار خارجی ساختمان بیشتر باشد، لوله کشی و نصب هود

پیچیده­تر خواهد بود و هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. مطلوب­ترین فاصله هود آشپزخانه تا خروجی هوا حد اکثر یک و نیم متر است.

در هودهای فاقد خروجی یا تصفیه کننده، هوا با استفاده از فیلتر زغالی فیلتر می­شود و تا حد ممکن عاری از بو، دود، و ذرات معلق به آشپزخانه برمی­گردد. فیلترهای زغالی قابل شستشو نیستند و باید هر چند ماه یک بار تعویض شوند. دور از انتظار نیست که این سیستم­ها به دلیل نیاز مداوم به تعویض فیلترها، به اندازه هودهای دارای خروجی هوا کارامد نیستند.

  1. پس از تصمیم گیری در مورد نحوه عملکرد هود، این طراحی آشپزخانه شماست که تعیین می­کند که چقدر فضا برای هود در اختیار دارید و همچنین کدام یک از طرح­های متنوع موجود برای آن مناسب است. یک قانون کلی در مورد اندازه هود این است که طول آن باید حداقل اندازه اجاق گاز و ترجیحاً سه اینچ از آن بزرگتر باشد. لذا با توجه به ابعاد اجاق گازتان باید یکی از هودهای ۶۰، ۷۰، ۸۰ یا ۹۰ سانتی­متری را انتخاب کنید.

با توجه به تنوع طرح و رنگ هودهای موجود در بازار، به سادگی می­توانید هودی را خریداری کنید که با ظاهر آشپزخانه شما و سلیقه شخصیتان هماهنگ باشد. بنابراین می­توانید به مواردی مانند مات یا براق بودن، جنس بدنه هود مثل شیشه، استیل ضد زنگ، برنج و روش تمیز کردن هر یک توجه کنید. همچنین ظاهر کلی هود مثل مدرن یا کلاسیک بودن و همخوانی آن با معماری کلی خانه شما می­تواند مورد توجه شما قرار گیرد.

همچنین بسته به طراحی کابینت­های آشپزخانه منزلتان، می­توانید هودی را انتخاب کنید که به دیوار نصب شود (هودهای شومینه­ای کلاسیک و شومینه­ای مورب) زیر کابینت قرار گیرد (هودهای زیرکابینتی و مخفی) یا از سقف، بالای اجاق گاز آویزان شود (هود جزیره­ای).

  1. تصمیم گیری در مورد قدرت موتور فن هود انتخابی نیز به ابعاد آشپزخانه بستگی دارد. مکش هود آشپزخانه با واحد CFM (فوت مکعب در دقیقه) بیان می­شود و با ضرب آن در عدد شصت (دقایق یک ساعت) می­توان حجم هوای خروجی در یک ساعت را به دست آورد. به طور ایده­آل باید هودی را انتخاب کنید که در هر ساعت حداقل هشت مرتبه بتواند هوای موجود در آشپزخانه را تمیز یا با هوای تازه جایگزین کند. حجم هوای موجود در آشپزخانه نیز به سادگی با ضرب کردن ارتفاع سقف در طول و عرض آشپزخانه به دست می­آید. در حالت کلی اگر به طور روزانه پخت و پز طولانی دارید هودی با حداقل CFM سیصد و پنجاه تهیه کنید.
  2. باید در نظر داشت که با افزایش قدرت هود صدای آن نیز بیشتر می­شود. هود مورد استفاده در بسیاری از خانه­ها به دلیل صدای زیاد فن صرفاً جنبه تزئینی دارد. میزان صدای ۵۳-۶۳ دسی­بل محدوده صدای مناسب هود است. با وجود اینکه در مشخصات همه هودها میزان صدای آن­ها قید شده است، سعی کنید پیش از خرید و در محل فروشگاه هود را روشن و میزان صدای آن را بررسی کنید. لازم به ذکر است که دور چهارم و پنجم هودها عموماً صدای زیادی دارند. لذا سنجش میزان صدای هود را برای دور اول تا سوم که دورهای معمول استفاده از هود هستند انجام دهید.
  3. در آخر، مانند هر وسیله دیگری که برای منزلتان خریداری می­کنید، قیمت هود آشپزخانه نیز محدوده گسترده­ای دارد. اندازه، قدرت موتور، جنس بدنه و ویژگی­های خاصی مانند داشتن سنسورهای دود و دما، قابلیت روشن و خاموش شدن اتوماتیک و نوع لامپ روی قیمت هود تأثیر گذار است. قبل از مراجعه حضوری به فروشگاه­ها، بهتر است به صورت آنلاین قیمت هودهای موجود در بازار را بررسی کنید و در نتیجه با آگاهی از مبلغی که باید پرداخت کنید برای خرید اققدام کنید. فراموش نکنید که دستمزد نصب را نیز باید در هزینه پرداختی لحاظ کنید (بهتر است نصب هود را به یک کارشناس مجرب بسپرید و شخصاً اقدام به نصب آن نکنید.). علاوه بر این هزینه وسایلی مثل اتصالات و رابط­ها می­توانند مبلغ مورد نیاز را مقداری افزایش دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *